XVII Rydzewska Majówka 28 kwietnia 2018

Przegląd Twórczości Swojskiej

X Mistrzostwa Świata w Rżeniu Mazurskiego Konia oraz Jarmark Staroci i Rękodzieła

Jak co roku na początku wiosny podczas pierwszego długiego weekendu majowego Rydzewo zamieni się w folklorystyczne centrum Mazur, a to za sprawą organizowanego przy Gospodzie pod ''Czarnym Łabędziem'' Przeglądu Kapel Ludowych, Jarmarku Staroci i Rękodzieła czyli - ''Rydzewska Majówka''. Głównym celem przeglądu jest podkreślenie tożsamości kulturowej, wymiana doświadczeń oraz pomoc zespołom folklorystycznym w szerszej prezentacji dorobku jak również zapewnienie gościom Rydzewskiej Majówki najlepszej rozrywki. Przegląd Kapel Ludowych pomyślany jest jako impreza propagująca twórców muzyki ludowej, jako integracja przedstawicieli różnych kultur zamieszkujących szeroko rozumiany region Polski Północno-Wschodniej, takich jak mniejszości litewskie, ukraińskie, niemieckie, białoruskie, Mazurów, Warmiaków, Kurpi, Podlasian i Suwalan. Kapele Ludowe i Zespoły Śpiewacze biorące udział w Rydzewskiej Majówce dobierane są według:

  • doboru repertuaru i jego autentyzmu;
  • wykorzystania i prezentacji folkloru charakterystycznego dla poszczególnych grup zamieszkujących region Polski Północno-Wschodniej przy pomocy gwary, kostiumów;
  • poziomu muzycznego występu (wyraz artystyczny);
  • umiejętności nawiązania kontaktu z publicznością;
  • oryginalność strojów zespołów i kapel.

 

Jarmark Staroci i Rękodzieła

Jest nieodłączna atrakcja towarzysząca od początków Rydzewskiej Majówki. Skupia on rzeszę miłośników staroci z duszą, rzeźby, malarstwa, wikliny, pachnących kulinariów i miodu. Na Rydzewskiej Majówce i dzieci znajda coś dla siebie czekają na nie kolorowe lizaki, drewniane koguciki,  jednym słowem dla każdego coś miłego.

 

XI Mistrzostwa Świata w Rżeniu Mazurskiego Konia

Podczas imprezy w Rydzewie zabrzmią donośne głosy imitujące odgłos rżenia konia. Konkurs skierowany jest do odważnej publiczności, która potrafi naśladować jak najwierniej odgłos konia. Dźwiękom wydawanym przez konkursowiczów towarzyszy zawsze wspaniała zabawa pełna humoru. W takcie trwania Rydzewskiej Majówki publiczność uczestniczy w licznych zabawach i konkursach prowadzonych przez konferansjera. 

I Majowe Potyczki SołeckieZapraszamy na "Rydzewską Majówkę" i życzymy udanej zabawy.

Wstęp wolny! 

 

PROGRAM "RYDZEWSKIEJ MAJÓWKI" (pobierz program w pdf.) 

28 kwiecień 2018r. (sobota)

 

godz. 10.00 - rozpoczęcie jarmarku staroci i rękodzieła

godz. 12.30 - uroczyste otwarcie Rydzewskiej Majówki, występ zespołu śpiewaczego "Rogóżanie" z Lidzbarka Warmińskiego, zespołu wokalnego "Kalina", zespołu śpiewaczego "Marcinianki" z Marcinowej Woli oraz Sebastian Łukaszuk solo. 

godz. 14.00 - Mistrzostwa Świata w Rżeniu Mazurskiego Konia cz. I indywidualne oraz występ zespołu dziecięcego UNISONO i zespołu śpiewaczego "Orzyszanki" z Orzysza (regulamin mistrzostw świata w rżeniu mazurskich koni w pdf.)

godz. 15.00 Mistrzostwa Świata w Rżeniu Mazurskiego Konia cz. II - stadne oraz występ zespołu śpiewaczego "Jarzębina" z Wilkas

godz. 15.10 - I Majowe Potyczki Sołecki

godz. 15.40 - V Bicie Rekordu Świata w Stadnym Rżeniu Mazurskich Koni  oraz Ogłoszenie wyników I Majowych Potyczek Sołeckich (regulamin bicia rekordu świata w stadnym rżeniu mazurskich koni w pdf.)

godz. 16.30 - Zakończenie Majówki 

 

W trakcie majówki  - gry, zabawy plenerowe, animacje dla dzieci - konkursy dla publiczności

Organizatorzy: Ośrodek Kultury w Miłkach,

Współorganizatorzy: Urząd Gminy Miłki, Gospoda pod "Czarn ym Łabędziem" w Rydzewie, Giżyckie Centrum Kultury

Sponsor: Kopeć Staniewicz 

Patronat medialny nad imprezą sprawują   olsztyn    gizycko